Süper Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Yassıada Yargılamaları İnternette Erişime Açıldı

Yassıada Yargılamaları İnternette Erişime Açıldı

haberci haberci -
42 0

Yassıada Mahkemesi Tutanakları İncelenebilecek

Türkiye Büyük Millet Meclisi Kütüphanesi, Demokrat Partililerin Yassıada’da yargılandığı mahkemenin tutanaklarına internet üzerinden erişim imkanı sunuyor. “Demokrasi ve Özgürlükler Adası” adıyla müze haline getirilen adada, siyasetçilere açılan anayasayı ihlal, köpek davası, bebek davası, 6-7 Eylül olayları gibi davalara ait tutanaklar incelenebiliyor.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı İbrahim Çiçek’in Değerlendirmesi

Hukuk tarihi uzmanı İbrahim Çiçek, Yassıada yargılamalarını değerlendirirken, 27 Mayıs’ın bir darbe mi yoksa ihtilal mi olduğunun netleştirilmesi gerektiğini belirtti. Çiçek’e göre, 27 Mayıs bir darbedir ve bu darbenin ardından başbakan ve 2 bakan idam edilmiştir. Darbenin siyasi sonuçlarıyla ilgili farklı görüşler ortaya atılmış, hukuk profesörleri tarafından özel bir iddaci yargılama yapılmıştır.

Yargılama Sürecindeki İlginç Detaylar

İncelemeler sonucunda ortaya çıkan detaylara göre, Yassıada yargılamalarında tanıkların önceden dinlendiği, istenmeyen tanıkların mahkemeye çıkarılmadığı ve avukatların taleplerinin dikkate alınmadığı belirtilmiştir. Çiçek, tutanaklardan elde edilen bilgilere göre, Menderes Hükümeti hakkında 19 dava açıldığını ve 15 idam kararı çıktığını ifade etmiştir.

6-7 Eylül Olayları ve Siyasi Fatura

Çiçek’e göre, Yassıada yargılamalarında, 6-7 Eylül olaylarının Menderes ve arkadaşlarının üzerine yıkılmaya çalışıldığı anlaşılmıştır. Bu olayların gizli bir yapı tarafından tetiklendiği ve siyasilerin suçlanmasının derin yapıyı koruduğu vurgulanmaktadır.

İlgili Yazılar