Süper Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Tüprag Metal Madencilik Faaliyetleri Protestsolarla Karşılaşıyor

Tüprag Metal Madencilik Faaliyetleri Protestsolarla Karşılaşıyor

haberci haberci -
36 0

Türkiye ve Yunanistan’da Ekoloji Hareketi Eldorado Gold Corporation’a Karşı Ortak Mücadele Başlattı

Türkiye’de faaliyet gösteren Tüprag Metal Madencilik, orijinal adıyla Eldorado Gold Corporation olan şirket, Türkiye ve Yunanistan’daki ekoloji hareketi temsilcilerinin tepkisini çekti. İki ülkede de faaliyet gösteren şirkete karşı eş zamanlı protesto eylemleri düzenlendi.

Türkiye’de Altın Madenciliği Karşıtı Hareketler Büyüyor

Eylemlere Türkiye’de Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), Madencilik ve Savaşa Karşı Yunanistan – Türkiye – Kıbrıs Kazma Bırak Kampanyası Uluslararası ve Türkiye Koordinasyonları, Türkiye İklim Adaleti Koalisyonu, Megali Panagia Mücadele Komitesi ve Selanik Altın Madenciliğine Karşı Mücadele Komitesi de destek verdi. Altın madenciliğinin çevreye verdiği zararlar vurgulandı.

Türkiye’de 22 Altın Madeni Var, 20 Tane Daha Açılacak

Türkiye’de 19’u aktif, 22 altın madeni bulunduğu ve en az 20 altın madeninin daha lisans alarak faaliyete geçme aşamasında olduğu belirtildi. Altın madenciliğinin çevresel ve sosyal etkilere vurgu yapılarak, şirketin faaliyetleri eleştirildi.

Uşak’ta Skandal: 1500 Kişi Zehirlendi, Kan Örnekleri Çalındı

Uşak’taki Eldorado Gold’un altın madeninde 2006 yılında siyanür sızıntısı nedeniyle 1500 kişinin zehirlendiği iddia edildi. Ancak kan örneklerinin çalındığı için bu durumun kanıtlanamadığı belirtildi.

İzmir’de Su Kaynakları Tehlikede

İzmir Efemçukuru’ndaki altın madeninin kentin su kaynaklarına zarar verdiği vurgulanarak, İzmir’in su sorununa dikkat çekildi. Madenin çevresel etkileri ve su kaynakları üzerindeki tehlikeler kamuoyuna aktarıldı.

Ekolojik Yıkım Bilimsel Raporlarla Kanıtlandı

Efemçukuru maden işletmesinin çevresel etkilerinin bilimsel raporlarla kanıtlandığı ve bölge ekosisteminin zarar gördüğü ortaya çıktı. Ekolojik ve toplumsal yıkıma neden olan madencilik faaliyetleri eleştirildi.

Yunanistan’daki sivil toplum kuruluşları da Eldorado şirketine karşı eylemler düzenleyerek, madencilik faaliyetlerine karşı çıktı.

İlgili Yazılar