Süper Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türkiye’nin En İyi Korunan Cezaevinden PKK’lı Teröristlerin Firarı

Türkiye’nin En İyi Korunan Cezaevinden PKK’lı Teröristlerin Firarı

haberci haberci -
28 0

D Tipi Cezaevinden Firar

Türkiye’nin en iyi korunan cezaevleri arasında gösterilen D Tipi Cezaevi’nden 5 Mart 2016’da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası bulunan 6 PKK’lı terörist firar etti.

Açılan Dava

Firarın ardından, 15’i infaz koruma memuru, 7’si asker olmak üzere toplam 22 kişi hakkında dikkatsizlik ve özensizlik suçlamalarıyla dava açıldı.

Olayın Detayları

Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada savcı, firarın gerçekleştiği odada nöbetçi olmamasına rağmen görev alan infaz koruma memurları hakkında detayları açıkladı.

Keşif İfadesi ve Kural İhlalleri

Olay yerinde yapılan keşifte, nöbetçilerin tutarsız davranışları ve kural ihlalleri tespit edildi. Sayım alırken tutanak imzalayanların teröristleri görmedikleri ortaya çıktı.

Jandarma Personelinin Kusuru

Jandarma personelinin de kusurlu olduğu belirtildi. Nöbet tutmayan askerlerin firarın gerçekleşmesine neden olduğu vurgulandı.

Sonuç ve Cezalar

Mahkeme, 6 kişiyi ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükümlünün kaçmasına neden oldukları gerekçesiyle cezalandırdı. Diğer sanıklardan bazıları ise beraat etti. Firar eden teröristlerin bazılarının halen arandığı ve bazılarının ise öldürüldüğü belirtildi.

İlgili Yazılar