Süper Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Tarım ve Orman Bakanlığı Su Verimliliği Yönetmeliği Taslağı Üzerinde Çalışıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Su Verimliliği Yönetmeliği Taslağı Üzerinde Çalışıyor

haberci haberci -
23 0

Su Verimliliği Yönetmeliği Taslağı Oluşturuldu

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2024-2028 dönemini kapsayan Stratejik Plan kapsamında “su verimliliği” hedefine yönelik çalışmalarını hızlandırdı. Bu doğrultuda, tüm sektörleri kapsayan çatı yönetmelik hazırlıkları son aşamaya geldi ve “Su Verimliliği Yönetmeliği Taslağı” ilgili kurum ve kuruluşların görüşlerine sunuldu.

Sektörel Planlama ve Kayıt Altına Alma Hedefleniyor

Su kaynaklarının korunması ve verimli kullanımı için sektörel planlamayla kullanımların ölçülmesi ve kayıt altına alınması planlanıyor. Tüm sektörlerde su verimliliğini artıracak tekniklerin ve teknolojilerin kullanımının yaygınlaştırılmasıyla sürdürülebilir su yönetimi hedefleniyor.

Alternatif Su Kaynaklarının Kullanımı Teşvik Edilecek

Arıtılmış atık su, tarımsal sulamadan dönen su, gri su, yağmur suyu, deniz suyu gibi alternatif su kaynaklarının kullanımı esas alınacak. Bu doğrultuda, su verimliliği sistemlerinin geliştirilip yaygınlaştırılması ve etkin bir şekilde uygulanması için Bakanlık koordinasyonunda çalışmalar yürütülecek.

Su Verimliliği Belgesi ve Planları

Su verimliliği sistemlerinin kurulması ve uygulanması için belirlenen yerlerde “su verimliliği birimleri” oluşturulacak. Kent genelinde kentsel, endüstriyel ve tarımsal su verimliliği hedeflerine ulaşmayı sağlayacak “su verimliliği il planları” hazırlanacak. Sektörlerde mavi, yeşil ve turkuaz olmak üzere üç seviyede su verimliliği belgeleri düzenlenecek.

İlgili Yazılar