Süper Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Memur ve Emeklilerin Maaşlarına Zam Yolda

Memur ve Emeklilerin Maaşlarına Zam Yolda

haberci haberci -
28 0

Enflasyon Verilerine Göre Maaş Artışları Belirleniyor

Mayıs ayında enflasyon aylık %3,37 artarak memur ve emeklilerin zam oranını netleştirdi. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, TRT Haber’de yaptığı açıklamada maaş artışlarını değerlendirdi.

Emeklilerin Zam Oranları Belli Oldu

Zengin, son 5 aylık enflasyona bakıldığında SSK ve Bağkur emeklilerinin aylık artışlarının %22,72 olacağını belirtti. Bu rakama haziran ayı da eklendiğinde emeklilerin maaşlarında %25’lik bir artışın beklendiğini söyledi.

Memur ve memur emeklilerinin ise 5 aylık enflasyona göre alacakları artış %17,38 olarak tahmin ediliyor. Haziran enflasyonu da eklendiğinde bu rakamın %20 civarında olacağı öngörülüyor.

Farklı Dönemlerde Farklı Zam Oranları

Zengin, memur ve memur emeklileri ile SSK ve Bağkur emeklilerinin enflasyon farkının belli dönemlerde değiştiğini vurguladı. Örneğin, ocak 2024’te memurların enflasyon farkı %49,25 iken SSK ve Bağkur emeklilerinin bu oranı %37,57 olarak gerçekleşmişti.

Zam oranlarındaki farklılıkların temel nedeni ise memur ve memur emeklilerinin ocak ayında yüzde 15 zam alırken temmuz ayında yüzde 10 alacak olmaları. Ancak enflasyon farkı hesaplamalarıyla birlikte bu oranlar değişebiliyor ve eşitleniyor.

İlgili Yazılar