Süper Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Yozgat’ta Vahşet: İğne ile Öldürülen Köpekler ve Kurtarılan Yavrular

Yozgat’ta Vahşet: İğne ile Öldürülen Köpekler ve Kurtarılan Yavrular

haberci haberci -
26 0

Yozgat Belediye Başkanı Vahşeti Kınadı

Yozgat’ta iğne ile öldürüldüğü belirlenen 20’den fazla köpek ve 30 canlı yavru, Azizli Mahallesi bölgesindeki Katı Atık Tesisleri yolu üzerine atıldı. Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, bu vahşeti kınayarak “Hayvanların uyutulmasının bahsedildiği bir dönemde böyle bir olayı kabul etmemiz mümkün değil” dedi.

Hayatta Kalanlar Bakıma Alındı

Olayın ardından Yozgat Valiliği soruşturma başlatırken, belediye ekipleri tarafından köpeklerin atıldığı çukura gömüldüğü, ancak hayatta kalan 30’a yakın yavru ve yetişkin köpeğin barınağa götürülerek bakım altına alındığı açıklandı.

Belediye Başkanı Arslan’dan Açıklama

Belediye Başkanı Arslan, yaşanan vahşeti şu sözlerle dile getirdi: “Üniversitede görevli bir öğretim görevlisi bize ihbarda bulundu, kendimiz oraya gittik. Bizim katı atık tesisimiz var, oraya yaklaşık 200-300 metre mesafede 20’nin üzerinde yetişkin köpeğin zehirlenerek öldürülüp, oraya atıldığını gördük. Bunlar iğneyle zehirlenmişler. Başka bir yerde zehirleyip getirip, oraya muhtemelen kamyon kasasından üst üste atıp gitmişler. Daha kötü olanı da bunların yavruları vardı. Onlarca yavruyu, zannediyorum 30’un üzerinde yavru vardı o bölgede, onlar da perişan bir haldeydi.”

Arslan, hayatta kalan yavruların bakımını üstlendiklerini ve hayvanlara merhametle yaklaşacaklarını belirtti.

‘Evcil Köy’ Projesi

Belediye, sokak hayvanlarının doğal ortamda barınmalarını sağlayacak olan ‘Evcil Köy’ projesine başlamaya hazırlanıyor. Arslan, projenin detaylarını şu şekilde açıkladı: “Hayvanların bakımı ve beslenmesinin yanı sıra mama üretimi de burada yapılacak. Hayvanlar doğal ortamda sağlıklı bir şekilde yaşayacak ve türlerine göre ayrılacak. Bu proje Türkiye’ye örnek olacak.”

Valilikten Açıklama

Yozgat Valiliği ise konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurarak, adli sürecin takipçisi olacaklarını belirtti.

İlgili Yazılar