Süper Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türkiye Tabiatını Koruma Derneği’nden Salda Gölü Uyarısı

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği’nden Salda Gölü Uyarısı

haberci haberci -
47 0

Göl Ekosistemine Zarar Verecek Yol Yapımı Eleştirisi

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) bilim danışmanı Dr. Erol Kesici, Salda Gölü’nün beyaz kumul ve turkuaz renklerinin en yoğun olduğu Kayadibi bölgesinde yıllar önce yol yapılmasının göl ekosistemine büyük zarar vereceği yönünde çok kez bilimsel uyarıda bulunduklarını ifade etti.

Göl Kıyısındaki Yolun Yarattığı Tehlike

Dr. Kesici’nin belirttiğine göre, Salda Gölü’nün batı kesimindeki yaklaşık 15 kilometrelik alanda yapılan yolun, göl ekosistemine zarar verdiği ve gölün tehdit altında olduğu vurgulandı. Yolun yapılmasıyla birlikte göl çevresinin yapılaşmaya da açıldığı ve bu durumun gölün doğal dengeyi bozduğu belirtildi.

Çevreci Alternatif Önerisi: Beton Yol

Dr. Kesici, asfalt dökülmesinin göl ekosistemine zarar vereceğini ve çevreci olmadığını savunarak, yerine çimento betonundan yol kaplamaları yapılması gerektiğini belirtti. Beton yolun çevre dostu olduğunu, yakıt tasarrufu sağladığını ve uzun vadede çevreye daha az zarar verdiğini öne sürdü.

Salda Gölü’nün eşsiz doğal güzelliklerini korumak adına, alınacak tedbirlerin titizlikle planlanması ve uygulanması gerektiği vurgulandı.

İlgili Yazılar